Да купя франчайз или да започна същия бизнес сам?

admin
Site Admin

Да купя франчайз или да започна същия бизнес сам?

Postby admin » 02 Jan 2010, 09:24

Смятяте ли, че си струва да се плащат франчайз таксите, след като можете и сам да започнете бизнеса?

V.Petrov

Re: Да купя франчайз или да започна същия бизнес сам?

Postby V.Petrov » 02 Jan 2010, 10:27

На този въпрос може да се отговори само ако се сравнят инвестициите и доходите в двете и то едновременно в краткосрочен и в дългосрочен план. Някой има ли опит в един и същ бизнес едновременно като собственик и като франчайз-получател? Ще бъде интересно да сравним.

Стоянова

Postby Стоянова » 02 Jan 2010, 22:11

Аз открих ресторант и след 6 месеца отвориха на 200 метра пицария на Дон Домат. Всичките ми клиенти сега са там. Свързах се с други франчайз вериги, но те не одобряват мястото ми. Може би трябваше да се обърна към тях преди да отворя ресторанта. Това е ясно - "малко акъл да имаш ама на време". Имате ли някакви идеи какво мога да направя?

fakir

Postby fakir » 04 Jan 2010, 20:33

Г-жо Стоянова, за съжаление кулинарните и диетични изисквания на Българите са далеч от претенциите ни. Тъй като също наблюдавам сектора на обществено хранене и бързо хранене имам впечатления и мога да споделя, че основните критерии на средностатистическия "дневен" консуматор са: да е по-голям "джоба" да има повече "мръвка", да е под 2лв. и като го захапеш да цвърка от всякъде майонеза, кетчуп и горчица.... ресторант ли казахте? ако е такъв трябва непременно да е нещо от категорията "снобарско гурме" иначе е обречен от разни ...дон домат и прочее кулинарни пародии да не кажа по-тежка дума.

В буквалния, архитектурен и административен център на Варна най-оборотните "дневни" хранителни заведения са от типа "дюнер", "джоб", "ход-дог", "принцеса", "сандвич" от разни дупки с хигиена на обществена тоалетна, а личната хигиена на приготвящите храната на банкови, общински, фирмени служители е визуално недопустима... ама пък им е вкусно да му е-а майката?!?!

п.с. SUBWAY е на 150м от общината и на "пъпа" на Варна, но има имиджа на "снобарска" сандвичарница а и служителите вътре са толкова "вдървени", че те карат да се чувстваш неудобно ако си поръчаш нещо извън менютата. Освен това един сандвич почва от 3-4лв което далеч извън ежедневния бюджет на пролетариата със заплата от 350-800лв.

V.Petrov

Postby V.Petrov » 05 Jan 2010, 01:12

Съгласен съм със Стоянова, че е трябвало си провери нещата предварително. Но не разбирам въпроса й - новият бизнес, за който пита в сегашното й помещение ли смята да го развива или пита по принцип за някакъв бизнес?

немабизнес

Postby немабизнес » 05 Jan 2010, 11:39

Освен това един сандвич почва от 3-4лв което далеч извън ежедневния бюджет на пролетариата със заплата от 350-800лв.

Айде да се стяга тоя пролетариат и да почва да изкарва повече!!! Колко ще го чакаме!

Стоянова

Postby Стоянова » 05 Jan 2010, 11:44

Благодаря ви за интереса към моя случай. Мисля да оставя този ресторант на бившия ми мъж защото и без това бях зела пари на заем от него за да го открия. Ще ми се да направя нещо без висок наем и сметки. Дори ако може без никакъв офис!

немабизнес

Postby немабизнес » 09 Jan 2010, 08:51

Имам един приятел, който си купи франчайз на Чичо Хранко. Много съм го ебавал а това смешно име. Както и да е - те нещо закъсаха и сега той име се ядосва на тях, а не на себе си!?! :lol:

stefanov_simeon

Postby stefanov_simeon » 09 Jan 2010, 21:14

немабизнес wrote:
Освен това един сандвич почва от 3-4лв което далеч извън ежедневния бюджет на пролетариата със заплата от 350-800лв.

Айде да се стяга тоя пролетариат и да почва да изкарва повече!!! Колко ще го чакаме!

Там където нормалните хора получават по 3500-5000 евро лесно се прави бизнес и франчайз-а не е от голямо значение, дори понякога те ограничава от свобода на действия и тн..
Тук в България трябва да си факир с малко пари да създадеш някакъв бизнес особено ако не е в София или Варна.80% от доходите на повечето хорица отиват за ежедневните разходи ток,вода,тел,парно,НЯКАКВА ХРАНА и тн...

Успех

Стоянова

Postby Стоянова » 10 Jan 2010, 12:29

Ако аз си купувам франчайз ще го направя единствено защото нямам никаква представа от този бизнес, а с франчайза ще получа технологията наготово.